Google Adwords Uzmanı Erdal ALCAN – Dönüşüm ve Sonuç Odaklı

Google Adwords Uzmanı


Google Adwords
yeni adıyla Google Ads, web sitenize daha geniş kitlelerin ulaşmasını sağlamak için kullanabileceğiniz bir çevrim içi pazarlama aracıdır. Google Adwords Uzmanı ise, Google Ads eğitimi almış ve tecrübe edinmiş kişileri tanımlamak için kullanılır. Uzmanlar; işletmeler adına Google Ads aracını kullanır, mevcut reklam kampanyalarını optimize eder ve yeni reklam stratejileri geliştirir.

Yazımızın devamında, Google Ads hakkında ihtiyacınız olan bilgilerin neredeyse tamamına ulaşabileceksiniz. Yine de aklınıza takılan bir konu olduğunda ya da Google Adwords Uzmanı desteği almak istediğinizde, bize iletişim kanallarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Google Ads Nedir?

Ads, Google arama motoru tarafından kullanıcılara sağlanan araçlardan biridir. Google ortak ağında bulunan reklam kampanyalarını düzenlemek ve planlamak için kullanılır. Aynı zamanda Google’ın arama sonuçları listesinde ilk sayfada reklam verebilmenizi sağlayan hizmettir. Sunduğunuz hizmet ve ürünleri, tüketiciye ulaştırmanın en hızlı ve güvenilir yollarından biridir.

Kariyer hedefi doğrultusunda web sitesini kullanmak isteyen her şirket, bütçesinden Google Ads reklamlarında kullanmak üzere pay ayırmalıdır.

Google Ads reklamlarında ücretlendirme modeli olarak PPC (Pay Per Click) yani “Tıklama Başına Maliyet” kullanılmaktadır. Bu modelin anlamı, arama sonuçları sayfasının en başında yer alan reklamınızın tıklama alması halinde ödeme yapacağınızdır.

Google Adwords uzmanının sahip olması gereken önemli beceriler vardır. Bunlardan biri de müşterilerini pazarlama hedefine ulaştırabilmek adına Ads kampanyalarını optimize etmektir.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google reklamları-

Google Ads reklamlarının nasıl çalıştığına geçmeden önce, zaten bildiğinizi düşündüğümüz anahtar kelime (keyword) hakkında kısa bir bilgi verelim. Anahtar kelime, sunduğunuz hizmet ya da ürünün kullanıcılar tarafından aratılırken kullanılacağı tahmin edilen sözcük veya sözcüklerdir. Dolayısıyla, Google Ads kampanyası oluştururken öncelikle anahtar kelimelerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Anahtar kelime seçimi, bir bakıma deneyime dayalı yapılsa da bunun için kullanabileceğiniz araçlar da bulunmaktadır.

Belirlediğiniz anahtar kelimeler ile oluşturacağınız reklamları eşleştirmelisiniz. Böylece, kullanıcı benzer kelimeleri arattığında ya da sizinle ilgili bir web sitesini ziyaret ettiğinde reklamınız yayınlanmış olur.

Örnek verecek olursak, bir lahmacuncu işlettiğinizi düşünelim. “Lahmacun sipariş” anahtar kelimesini, eve lahmacun teslimatını tanıtan bir reklamda kullanabilirsiniz. Kullanıcı bu anahtar kelimeyi ya da benzer bir ifadeyi Google’da arattığında, web sitenizin reklamı, arama sonuçlarında görünecektir.

Google Ads’nin Gösterilecek Reklamları Belirlemesi

Bir kullanıcı Google’da anahtar kelime yazıp bir arama yaptığında veya reklam verilen bir web sitesini ziyaret ettiğinde büyük bir yarış başlar.

Google Ads, bu yarışmaya katılan her bir anahtar kelimenin reklam sıralamasını hesaplar. Google Ads, reklam sıralamasını şu faktörlere göre belirler:

 • Yayınlanmaya uygunluğu
 • Reklamın rakiplere göre konumu

Bu sıralamayı belirleyen başka eşikler de bulunmaktadır. Bu eşiklerin aşılmasının ardından en iyi konuma sahip reklam birinci sırada yayınlanır. Devamında konum sıralamasına göre diğer reklamlar listelenir.

Google Ads Reklam Sıralama Faktörleri

Google Ads, oluşturulan reklamların sıralanmasını beş temel faktöre göre belirlemektedir. Bu faktörler şunlardır:

 • Teklif
 • Açılış sayfanızın ve reklamlarınızın kalitesi
 • Minimum reklam sıralama eşikleri
 • Arama bağlantı
 • Reklam uzantılarının ve diğer reklam biçimlerinin etkisi

Google Ads ile reklam vermek kolay olsa da başarılı olması için bu faktörlere dikkat edilerek bilinçli bir şekilde verilmesi gerekir.

Teklif

Reklam kampanyası oluştururken, reklama gelen her tıklama başına harcayacağınız maksimum tutarı Google Ads’e belirtirsiniz (PPC modeli). Harcayacağınız tutar, genelde pratikte daha düşük olur. İstediğiniz zaman teklifi değiştirme, reklamı askıya alma, devam ettirme ve iptal etme hakkına sahipsiniz.

Açılış Sayfanızın ve Reklamlarınızın Kalitesi

Google Ads, reklamını verdiğiniz web sitesinin açılış sayfasının alaka düzeyine ve kullanışlılığına dikkat eder. Reklamınızı göstereceği kullanıcıları da buna göre seçer. Reklamınız ile ilgili değerlendirmeye, Google Ads hesabınızda bulunan “Kalite Puanı” bölümünden bakabilirsiniz. Kalite puanınızın düşük çıkması halinde, sayfanızı optimize ederek iyileştirmeniz mümkündür.

Minimum Reklam Sıralama Eşikleri

Google Ads, kaliteye önem verir. Dolayısıyla, verilen reklamın iyi bir konumda gösterilebilmesi için minimum kalite eşiklerini karşılıyor olması gerekir. Reklamınızın yayınlanmadığını tespit ettiyseniz, muhtemelen istenen kalite standartlarını karşılamıyor demektir.

Arama Bağlamı

Google Ads, reklam sıralaması hesabında arama bağlamını tespit etmek adına şu faktörlere dikkat eder:

 • Kullanıcının arattığı kelimeler
 • Kullanılan cihaz türü (cep telefonu veya bilgisayar)
 • Aramanın yapıldığı konum
 • Cihazda daha önce gösterilen reklamlar
 • SERP’lerde gösterilen sonuçlar
 • Kullanıcın sahip olduğu ek özellikler

Reklamını verdiğiniz web siteniz, mobil ara yüze uyumlu değil ise reklamınız tablet ya da akıllı telefonda aramaya yapan kullanıcılara gösterilmeyecektir.

Reklam Uzantılarının ve Diğer Reklam Biçimlerinin Etkisi

Reklam uzantılarını, iletişim bilgileri veya sitenizdeki bir sayfanın bağlantısı gibi bilgiler oluşturur. Bir reklam oluştururken, bunlar gibi reklam uzantılarını da ekleyebilirsiniz. Google Ads, kullandığınız reklam uzantılarının reklam performansı üzerindeki etkisini değerlendirir. Kullandığınız reklam formatı da yine reklam performansı üzerinde etkilidir. Arama sonuçlarındaki konum sıralaması hesaplanırken bu değerlendirmeler dikkat alınmaktadır.

Google Ads Reklam Kampanyası Maaliyeti

Google Ads, özel hazırlanan birbirinden farklı teklif stratejilerine sahiptir. Bunların her birinde farklı türde yürütebileceğiniz reklam kampanyaları mevcuttur.

Burada önemli olan, kampanyanız için en uygun stratejiyi seçerken;

 • Hedeflediğiniz ağlara
 • Tıklamalara
 • Gösterimlere
 • Dönüşümlere
 • Görüntülemelere bağlı olarak ihtiyaçlarınızı belirlemektir.

Ardından sunulan stratejilerden, size en uygun olanı seçerek yolunuza devam edebilirsiniz. Dolayısıyla, bütçe kontrolü tamamen sizin elinizdedir. Kampanyaya ayırdığınız bütçeye istediğiniz şekilde karar verebilirsiniz.

Reklamların en yoğun ilgi gördüğü zaman aralıklarında Google Ads, tıklamaları kaçırmamak için günlük bütçenizi %20 artırarak ek harcama yapabilmenize olanak sağlar. Reklamların daha az ilgi gördüğü zamanlarda ise bütçenin otomatik olarak düşürülür. Bu da bütçenizin hiçbir şekilde gereksiz harcamalar için kullanılmadığının bir göstergesidir.

Google Ads Reklamlarında Başarılı Olmak

 

google-adwords-uzmani-antalya

Bir Google Ads kampanyasını başlatmak, oldukça kolaydır. Her şeyden önce Google Ads, herkesin erişebileceği bir platformdur. Hesap açmak ya ödeme yapmak herkes tarafından yapılabilir. Ancak, burada önemli olan yapılacak yatırım miktarının ne kadar ve doğru stratejilerin ne olduğudur. Başarılı sonuçlar, bu faktörlerin doğru uygulanması ile elde edilir.

Bir reklam kampanyası başlattınız diyelim. Ancak sitenize tıklama aldığınız ve gelen ziyaretçiler sitenizde vakit geçirdiği halde satın alma gerçekleşmiyor. Bu durum, başarılı bir reklam kampanyasından uzak olduğunuzu göstermektedir. Peki, bunun sebebini nasıl bulabilirsiniz?

Reklam kampanyanızın neden başarısız olduğunu anlamak için şu soruları sorabilirsiniz:

 • Siteniz, farklı cihazlar ve tarayıcılar ile uyumlu mu?
 • Ziyaretçileri harekete geçirici, yönlendirici mesajlarınız var mı?
 • Optimize adilmiş bir açılış sayfasına sahip misiniz?
 • Anahtar kelimeler gereğinden uzun veya kısa mı?
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanarak, bütçenizi daha verimli hale getirmeyi düşündünüz mü?
 • Bütçeniz verimli şekilde kullanılıyor mu?
 • Pazarlama kampanyalarınızı tekrar incelediniz mi?

Saymış olduğumuz bu sorulara cevap vermekte zorlanıyorsanız ya da ihmal ettiğiniz noktalar varsa, bu alanda bir uzmandan yardım almayı düşünmelisiniz. Bu noktada, başarılı bir kampanya yürütmek ve bütçenizi verimlik kullanabilmek için iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Başarılı Bir Google Ads Reklamı için Gerekenler

Başarılı bir kampanya yürütmek için yapılması gereken çalışmalar şunlardır:

 • Reklam verme hedefinin tam olarak tanımlanması
 • Ürünleri ve hedeflenen karı anlama
 • İşletmenize uygun reklam ve kampanyaların belirlenmesi
 • Anahtar kelime araştırması
 • Doğru kampanya yapısı oluşturarak maliyetlerin düşürülmesi
 • İlgi çekici kampanya fikirleri bulmak
 • Daha davetkar reklamlar için reklam uzantıları oluşturmak
 • Farklı reklam formatları oluşturmak için farklı metinler bulmak
 • İhtiyaç halinde, birden fazla farklı reklam afişi tasarlamak
 • Dönüşümleri izlemek için Google Analytics’i ayarlamak
 • Dönüşümlerin takibi için web sitenizde birtakım değişiklikler yapmak

Tüm bu adımların uygulanması zaman alıcıdır. Ancak iyi kurgulanan reklam kampanyaları, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Google Ads Anahtar Kelimeler

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmasında olduğu gibi, Google Ads reklamları için de anahtar kelimeler oldukça değerlidir. Oluşturduğunuz anahtar kelimeler ile reklamınızın uyumunun çok iyi olması gerekir. Kullanıcının aratacağı anahtar kelimenin reklam açıklamanızda ya da başlıklarınızda geçmesi, tıklanma oranını artıracaktır. Bu da kalite puanınıza yansıyacaktır.

Anahtar kelime seçimi yaparken eşleme türlerini göz önünde bulundurmalısınız. Dilerseniz, Google Adwords anahtar kelime eşleme türlerini örnek vererek açıklayalım:

 • Geniş Eşleme: “Gece elbisesi” arama yapısı üzerinden bir değerlendirme alalım. Anahtar kelime öbeği olarak değerlendirdiğimizde, bu bir geniş eşleme olacak. Bu durumda “siyah gece elbiseleri” ya da “yırtmaçlı gece elbisesi” gibi aramalar da bu sonuçtan etkilenerek, daha spesifik bir havuz oluşturacak.
 • Geliştirilmiş Geniş Eşleme: Geniş eşlemeden farkı, anahtar kelimeler arasında “+” işareti olmasıdır. İki kelimenin de aranan anahtar kelimenin içinde geçmesi gerekir. “+gece +elbisesi” aramasını eklerseniz, “siyah gece” yazıldığında reklam sonuçları yansımaz. Ancak “kırmızı gece elbisesi” yazıldığında reklamınız sonuçlarda ziyaretçiye yansıtılır.
 • Sıralı Eşleme: Arama yapılan anahtar kelime öbeğinin başına veya sonuna ekler gelecek şekilde reklamı tetikleyecek yapıya verilen isimdir. Ortasına bir ek geldiği koşulda reklam ziyaretçiye yansıtılmaz. “Yazlık gece elbisesi” kelimesinde reklam görünürken, “gece için elbise” arandığında reklam görünmez.
 • Tam Eşleme: Hazırladığınız sonuca tam olarak uygun anahtar kelime ile arama yapıldığı koşulda sadece reklamınız görünür. Başına, sonuna ya da ortasına ek bir kelime geldiği takdirde reklamınız görünmez. “Gece elbisesi” araması için hazırladığınız anahtar kelime yapısında reklamınız görünebilir olurken, “gece için şık elbiseler” kelimesinde hazırladığınız reklamınız ziyaretçilere görünmez.

Elinizde yeteri kadar anahtar kelime yoksa, ilk zamanlar için tam eşlemeli anahtar kelime kullanmamalısınız. Bunun yerine geniş eşleme ya da sıralı eşleme anahtar kelimeleri kullanmanız daha doğru olacaktır.

Neden Google Ads Reklam Vermelisiniz?

Google, en fazla kullanılan arama motorudur. Günde 5 milyondan fazla arama sorgusu almaktadır. 21 yıldır hizmet veren Google Ads platformu, Google’ın en fazla gelir elde ettiği alandır diyebiliriz.

Google dünya çapında organik ve ücretli sonuçları bir arada bulunduruyor. Kullanıcıların karşısına aranılan anahtar kelimeye en yakın olan sonuçları gösteriyor.

Google Ads verileri de bu platformu kullanmanın oldukça kârlı olduğunu göstermektedir. Bu verilere göre reklam harcamalarında kullanılan her 1 dolar, reklam verenlere 8 dolar olarak dönüyor. Bu denli yüksek oranda kazanç elde etme imkanı sunan platform üzerinden reklam vermek, alınabilecek en doğru kararlardan biri olacaktır.

Google Ads Kampanyalarınız için Neden Erdal Alcan?

Oluşturduğunuz reklam kampanyaları ile daha fazla kullanıcı ve tüketiciye ulaşabilmek istersiniz. Dolayısıyla en doğru dijital pazarlama stratejilerini bulmanın yollarını arayabilirsiniz. Erdal Alcan önderliğindeki ekibimiz ise bu amaç doğrultusunda:

 • Mevcut reklam kampanyalarınızın eksiklerini belirleriz ve optimize ederiz.
 • Size özel benzersiz çözümler üretiriz.
 • İşletmeniz için somut sonuçlar elde edeceğiniz reklam kampanyaları oluştururuz.
 • Yardım ihtiyacınız doğrultusunda en üst düze danışmalık hizmeti garantisi veririz.

Erdal Alcan’ın Google Adwords Uzmanı olarak sahip olduğu Sertifika ve Google Partner’lik durumunu aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz:

Son olarak, kampanya döneminde elde edilen sonuçlara göre kampanyanızda gereken değişiklikler yapılarak yola devam edilmektedir. Bu planlı ve özverili çalışma, sizi başarılı bir Google Ads kampanyasına ulaştıracak çözümü de getirecektir.

Lütfen İletişim için Mail Atın, İletişim

erdal alcan

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir